Inter-University Participants

SESSION (16-17)

  1. 1.     Cross-county:-
    1. Kirti Malik                          D3-142041
    2. Harsharan Singh               D4-130151
    3. Pallav Digra                       D3-CE-140089
    4. Jaswinder Singh               D2-ECE-153137
    5. Mandeep  Kaur                 D3-CSE-145110
  2. 2.     Athletics:-  
    1. Sahibjeet  Singh                D2-150106
  3.             Harjot  Singh                     D4-PE-134012
  4.             Jaswinder Singh                D2-ECE-153137

      3.    Shooting:-

1.   Harsumeet  Singh              D4-ME-131044

2.   Arshdeep  Singh                D4-CE-130014

3.  Gurwinder   Singh              D1-ME-1630034

      4. Handball:-

  1.          Sahil Choudhary                 M.Tech.Str-1st yr-164521
  2.          Jarmanjit  Singh                  D4-CE-130056
  3.            Amritpal Kaur                    D4-ECE-1311259  (Captain)
  4.          Kirti Malik                          D3-142041

     5.Swimming:-

Prabhdeepak  Singh          D3-ME-1411473

  6.Basketball:-

1. Amanpreet  Singh                D4-ME-141006

          2. Taranpreet  Kaur                 D2-ECE-153090

3.  Dhanuka Priya                             D1-IT-1621017

4.  Gurmeet  Kaur                             D1-ECE-1617028

5.  Shiva Chawla                     D1-ME-1630356
7.Badminton:-

.Harpuneet  Singh                  D2-CE-150042

 8.  Cycling:-

1        .  Pargat  Singh                      D1-ECE-153062

2          Arshdeep  Singh                           D4-ME-131130

3.        Simranjeet  Singh                 M.Tech- ENV-2nd yr-1508535

9.Cricket:-

1.        Navdeep  Marken               D4-CE-130079

2.       Dinesh                                D2-CSE-155374

3.     Supinderjit  Singh                M.Tech-2nd yr-1526521

10. Football:-

1.      Simran  Singh                      D4-ME-1311693    Captain

2.      Hamraj Singh                    D4-PE-1311721

3.   Baltej  Singh                       D2-CE-1507377

4.   Sahil Baba Tiwari                       D2-ECE-1607068

5.   Karanveer  Singh                          D3-ME-1411442

SESSION (15-16)

WEIGHTLIFTING

1    Sukhwinderpal Singh                           M.Tech.(ENV.-2ndyr)-1415

FOOTBALL

1.  Simran Singh                                         D3ME-131108 (Captain)

2.   Pardeep Singh                                      D4ME-121342

3.  Prabhsharan Singh                           D2CE-140096

CHESS

1. Ishpinder Singh                                 D4ME-121050

CRICKET

1.Ajayveer Singh Sidhu                     M.Tech.-1st yr-1415 (Captain)

Navjot Singh                                           MBA2nd yr-14032

SHOOTING

1.Harsumeet Singh                            D3ME-1311044

2.Arshdeep Singh                               D3CE-1310844

CYCLING

1.Mandeep Singh                               D3CE-130067

2.Chander Mohan Bishnoi             D3ME-131023

ATHLETICS

1. Harsharan Singh                           D3CE-130151

2.Sahibjot Singh                                D3EE-132078

3.Karamveer Kaur                           D4CSE-125042

4.Mandeep Kaur                               D4IT-126050

SWIMMING

1.Prabhdeepak Singh                     D3ME-131344

BASKETBALL

1.Amandeep Sharma                     D4CE-120003

2.Gursehajvir Singh                       D3CSE-135109

3.Samrath Singh Jakhar               D3CE-130352

4.Gursimran Singh                         D2EE-142029

FENCING

1.Jashanpreet Singh                      D1ME-151324

HANDBALL

1.Mandeep Kaur                             D4IT-126050  (Captain)

2.Sukhpal Kaur                               D4CSE-125086

3.Amritpal Kaur                             D3ECE-133008

4.Arshpreet Kaur                           D3-CSE-135015

5.Rajwinder Kaur                           D2CSE-145069

6.Alisha Gera                                   D2CSE-145006

7.Kirti Malik                                    D2EE-142041

8. Amandeep Sharma                  D4CE-120003

9.Prabhjot Singh                           D2ME-141336

SESSION (14-15)

HANDBALL:-

  1.   Gurvinder Singh                            M.Tech-2nd  yr.-Power-1305
  2.   Simarjeet Singh                             M.Tech.-2nd yr-ENV-1313
  3.   Amandeep Sharma                       D3CE-120003
  4.   Jobanpreet Singh Mann             D3ME-121057
  5.   Simarjeet Kaur                               D4.I.T-116025(Captain PTU Handball Team)
  6.   Kirti Malik                                        D1EE-142041
  7.   Mandeep Kaur                               D3I.T-126050
  8.   Amritpal Kaur                                D2ECE-133008

 SHOOTING:-

  1.       Harsumeet Singh                       D2ME-1311044

CHESS:-

  1.      Vikas Kumar                                    D4ME-1144936

 BADMINTON

  1.        Gurinder Singh                           D4PE-1284060
  2.        Amarveer Singh                         D4ECE-1283967

 ATHLETICS

1.       Mandeep Singh                               D2CE-130067

LAWN-TENNIS

  1.     Rahulpreet Singh                           D2ME-1311664

CRICKET

  1.    Ankit                                                    D3EE-122006
  2.    Kuljinder Singh                               D3IT-126114
  3.    Ajayveer Singh                                D4CE-110022

CYCLING

1             Mandeep Singh Thind                  D4ME-111067

2              Sahil Palta                                      D4ME-1144905

FOOTBALL

1.  Ravinder Singh                                    D4ME- 11370

2.  Bhagat Singh                                         D4 ECE-113061

3.  Simran Singh                                         D2 ME-131108

4.   Hamraj Singh                                       D2-PE-134019

5.   Bhavjeet Singh                                    D3CE-120152

6.   Kuldeep Singh                                     D4CE-110010

BEST PHYSIQUE

1.   Gaurav Arya                                         D4CE-110014

WT. LIFTING
1.     Sukhwinderpal Singh                         M.Tech-1st yr-1415

HOCKEY

1.    Jajwinder Singh                                 M.Tech. 1st yr-(POE-1309)

2.   Tapinderpal Singh                             D3ME-121115

3.   Anmol Singh Rattan                         D2CE-1310839

  SESSION (13-14)
WT. LIFTING
1 Sukhwinderpal Singh D4CE-100157
BEST PHYSIQUE
1. Mehakdeep Singh D3ME-1311597
2. Vimal Kishore D3EE-112085
3. Amardeep Anand D3CE-120004
4. Gaganpreet Singh D2ME-121360
CROSS-COUNTRY

  • Lakhvir Singh     D4CE-100195
  • Alamjit Singh      D3ME-111113
  • Pooja Rani         D2EE-122067
  • Prity Kumari     D2CSE-125065

 HANDBALL:-

  • Tanwinder Singh     M.Tech-1st yr.-I.E-1323(Captain PTU Team)
  • Gurvinder Singh    M.Tech-1st yr.-Power-1305
  • Simarjeet Kaur      D3.I.T-116025
  • Balpreet Kaur      MCA-2nd yr-1207
  • Mandeep Kaur       D2I.T-126050
  • Amritpal Kaur      D1ECE-133008

 SHOOTING:-

  • Gurleen Kaur      D4 CE-100154
  • Harsumeet Singh  D1ME-1311044

 N/S KABADDI:-

  • Arvind Pandey     D4CE-100165
  • Kapil Kumar        D4ECE-103034(Captain PTU Team)

 CHESS:-
1.  Sukhwinder Singh   D4CSE-105138

 BASKETBALL:-

1    Ramandeep Kaur     D4CSE-105158

2.     Sonia Kumari       D4CSE-105160

ATHLETICS
1.        Mandeep Singh         D1CE-130067
LAWN-TENNIS

1.   Ramanpreet Singh D4PE-104051  (Captain PTU Team)

2.    Gaurav Tripathi  D4CE-100036

CRICKET

1.    Himanshu Sharma   M.Tech.-2nd yr-1220 (Captain PTU Team)

2.   Ankit             D2EE-122006

3.   Kuljinder Singh   D2IT-126114

4.  Ajayveer Singh     D3CE-110022

WATERPOLO

1.     Simrandeep Singh Chahal D4ECE-103048

2.    Pushdeep Singh Chahal D1ME-131344

CYCLING
1 Mandeep Singh Thind    D3ME-111067
2 Lovepreet Singh Gill   D2ME-121065

Session (12-13)

CROSS_COUNTRY
Gurpreet Kaur Saran         D3 CSE-105043
Arshdeep Kaur                    D3 CSE-105051
Lakhbir Singh                     D3  CE-100195

HANDBALL

Tanwinder Singh        D4ME-91005 (Captain PTU Team)

Gurvinder Singh          D4.E.E-92090

Harjashan Singh          D4.C.E-90123

Samandeep Kaur          M.Tech.(Power)-1129 (Captain PTU Team)

Daljit Kaur                     D3CSE-105162

Simarjeet Kaur             D2I.T-116025

LAWN-TENNIS

Ramanpreet Singh        D3.P.E-104051

ATHLETICS

Lakhbir Singh                 D3CE-100195

SHOOTING

Gurleen Kaur                  D2.C.E.-100154

FOOTBALL

Prabhjot Singh                D3.CSE-100039

CHESS

Sukhwinder Singh         D3CSE-105138

N/S KABADDI

Sandeep Singh                 D4.CE-90039 (Captain PTU Team)

Tejinderjit Singh             D4ECE-93024

Surinder Kumar              D3ECE-103099

Kapil Kumar                     D3ECE-103034

BEST PHYSIQUE

Sukhminder Singh         M.Tech.(Geo. Tech.)-1205

Jaswinder Singh             D2.C.E-110317

POWER LIFTING

Vikramjeet Singh         D3.CSE-105097